Mateřídouška

nať

 43 Kč/100g

Pokud byste měli mít doma alespoň jednu bylinku, pak mateřídoušku. Patří k širokospektrálním léčivkám a uplatníte ji celoročně. Na jaře třeba při únavě a nespavosti, v létě při modřinách a podvrtnutích, na podzim při astmatu a křečích, v zimě při nachlazení a neprospívání. Doušku mateří či tymiánek mějte rozhodně v zásobě.

Bylina nemusí mít exotické jméno ani pompézní vzhled, aby na sebe upoutala pozornost. Dokonalým příkladem je mateřídouška. Koberec fialových kvítků je sice oku lahodící, ale to hlavní se skrývá uvnitř.

Mateřídouška je totiž zdrojem nepřeberného množství zdravotních benefitů:

   • urychluje hojení ran,

   • bojuje proti infekcím,

   • používá se pro dezinfekci dutiny ústní a při zánětech dásní,

   • zklidňuje pokožku podrážděnou od slunce a po kousnutí hmyzu

   • působí jako přírodní deodorant,

   • uvolňuje mysl a tlumí bolest hlavy,

   • doporučuje se jako prostředek proti vedlejším příznakům nadměrné konzumace alkoholu,

   • má pozitivní vliv na trávicí a dýchací systém,

   • zvyšuje obranyschopnost organismu.

Mateřídouška úzkolistá je nanejvýš 30 cm vysoký stálezelený polokeř. Má-li prostor, rozrůstá se plazivě do šířky. Je typickou evropskou bylinou, najdete ji ale i v některých oblastech amerického a afrického kontinentu. Preferuje slunná, sušší místa jako jsou louky, meze a okraje lesů. Pro svůj půvab je ovšem také oblíbeným okrasným prvkem mnoha zahrad. Latinsky se nazývá Thymus serpyllum. Své pojmenování thymus získala z řeckých výrazů pro kadidlo a statečnost. Větvičky mateřídoušky se zapalovaly pro zahánění zlých duchů a nemocí. Květy a listy totiž velmi výrazně, avšak příjemně, voní, stejně jako tomu je u jejího poddruhu - tymiánu. Nať mateřídoušky by se měla sklízet těsně před rozkvětem či ihned po něm, aby v sobě udržela co nejvíce prospěšných látek. Sušení by pak mělo probíhat pozvolna za nízkých teplot. Mezi tradiční způsoby zpracování patří příprava tinktury, esenciálního oleje nebo odvaru. Nálev se může konzumovat, lze z něj však přichystat i obklady nebo relaxační a hojivé koupele. Dlouhodobé nadměrné užívání mateřídoušky může způsobovat u osob s poruchou štítné žlázy zhoršení obtíží. Jiné vedlejší účinky ale nejsou známy. Těhotným a kojícím ženám se přesto pití nálevu bez předchozí konzultace s lékařem nedoporučuje, stejně jako je tomu u většiny bylin.

Původ byliny:

Půvabné jméno a ještě půvabnější vzhled. Vytrvalý polokeř tvořící nadýchané polštáře drobných fialových kvítků je vítanou součástí zahrad a parků. Běžně mateřídoušku najdete na loukách a mezích po téměř celé Evropě. Říká se jí matka tymiánu, toto oblíbené koření je její poddruh.

Pro svou okouzlující vůni je mateřídouška úzkolistá velkým lákadlem pro včely a motýly. Není proto divu, že se často vysazuje v okolí včelínů. Med z ní je velmi lahodný. Trvale zelená rostlina nese latinský název Thymus serpyllum. Serpyllum vychází z řeckého označení pro liánu. Na výšku poměrně drobná bylina se totiž plazí po zemi a rozrůstá se hlavně do šíře.

Starověcí Egypťané používali mateřídoušku k balzamování těl. Velmi brzy se ale přišlo na to, že mnohem větší prospěch může přinést jako léčivka. Nať se sbírá nejčastěji v červnu a pomalu se suší při nízké teplotě. Její využití je skutečně široké. Lze z ní lisovat esenciální olej, připravovat koupele či obklady a také tolik oblíbený nálev. Ten si mohou v běžném množství dopřát všichni s výjimkou osob s poruchou štítné žlázy. Těhotné a kojící ženy by přece jen měly konzumaci předem probrat s ošetřujícím lékařem. Jako u všech bylin doporučujeme po osmi týdnech užívání krátkou přestávku.

 • White Facebook Icon
 • Instagram - Bílý kruh

© 2019 by KARDAMON OBCHOD s.r.o.

Kollárova 1120/6

Plzeň

info@kardamon.cz

Tel: +420 775 124 886